"Včely to ví nejlépe...."

Než skutečně začnu...

01.01.2016 23:26

Asi nejdůležitější prvotní otázkou při chovu včel je, zda jsem či nejsem alergický na včelí jed, propolis, vosk, pyl apod. Jestliže trpíte nějakou z výše zmíněných alergií, je asi lepší najít si jiný koníček. Žihadlům se nikdy stoprocentně ubránit nejde. I když se celí zahalíte tak věřte, že včelky si vždycky najdou způsob jak vám alespoň jedno zdravotní „pigáro“ uštědřit…;-) I alergie na ostatní včelí produkty dokážou zájmový chov včel notně znepříjemnit. Při manipulaci se včelami, rámky a úly dochází takřka vždy ke styku s propolisem. Včely jím totiž potahují plásty,škvíry ve dřevě, krmítka, vosk a vše co se v úlovém prostoru nachází. Kontaktu pokožky rukou s propolisem se sice dá zabránit např.  gumovými rukavicemi, ale práce v nich v parném létě je po chvilce nepříjemná...


Dalším důležitým kriteriem rozhodným pro chov včel je pak množství volného času jež hodláme včelkám obětovat. Zde neexistuje žádná jednoduchá rovnice typu: počet včelstev x jednotkový čas = celkový čas !! Každému začátečníkovi zabere i jednoduchá prohlídka včelstva daleko více času než zkušenému včelaři. Ze začátku každý (a znám to i podle sebe) do včel neustále nakukuje, přerovnává plásty, hledá matku apod. Postupně však nabude každý  kdo vytrvá cviku a dostane se, když pomineme vytáčení medu na několik desítek minut na včelstvo a rok. I když i pak může být čas strávený u jednoho včelstva různý. Platí jen to, že u včel strávíte nejvíce času v sezóně, tzn. od druhé půlky dubna zhruba do konce srpna. Pak jen léčení a během zimy vzdělávání a materiální příprava na další sezonu (nástavky,rámky….) Obecně lze zjednodušeně říci, že zájmový včelař, který obhospodařuje  pár včelstev stráví u jednoho včelstva více času než profesionální včelař. Ten kdo se chovem včel a vším co k němu patří živí, musí totiž mít vše dobře zorganizováno a zvládnuto. I malé zdržení, opomenutí či přehlédnutí může mít pro jeho chov fatální následky.


Dalším neopomenutelným bodem je finanční náročnost!! Jako u každého koníčku se i počátek včelaření musí zafinancovat. Nejnákladnější je to vždy  pokud začínáte jako „včelou nepolíbený“ tj. nemáte v rodině žádného včelaře. Pak kupujete všechno včetně včel a úlů a při ideálním počátku chovu se třemi včelstvy jste bez medometu někde kolem 20000Kč. Tento citelný výdaj mnoho začátečníků spolehlivě odradí. Občas někdo najde řešení v pořízení si pouze jednoho včelstva. Ale absence zkušeností, množství chyb a omylů nás o jedno opečovávané včelstvíčko lehce připraví a jsme znovu na začátku, jen už mnohdy s menší chutí….Zkušení včelaři jako ideální počet pro začátek doporučují skutečně minimálně 3 včelstva. Ideálně 3-5.


V neposlední řadě je potřeba si ujasnit zda mám pro chov včel vhodné stanoviště. Je pravdou, že při své práci občas narazím na úly umístěné na střeše paneláku, ale to je spíše výjimka. Kamarádky včelky dokáží i když se to nezdá pěkně zaneřádit (doslova pokálet) okolí v trase výletu z úlu. A pak na nás nastoupí zlý sousedi s řečmi o pos...ém prádle nebo autě. V městské zástavbě dnes včely sice najdou dost pastvy, ale rozpálená střecha paneláku pro ně opravdu není tím pravým stanovištěm. Jako nejvhodnější se jeví nějaké polozastíněné místo na zahradě u domu, ovocný sad, kraj lesa apod. Ideálně se zdrojem vody v blízkém okolí. Pokud nemáme vlastní pozemek, lze většinou bez problémů dohodnout za nějakou tu sklenici medu umístění včelstev na pozemek ke známému,  popřípadě si vhodný pozemek pronajmout…

Zpět

Vyhledávání

vcelarstvitasovice© 2015 Všechna práva vyhrazena.